Oferta naukowa Katedry Zaawansowanych Technologii Energetycznych obejmuje zagadnienia związane z szeroko pojętą energetyką. Specjalizujemy się w pracach badawczo-rozwojowych obejmujących zagadnienia innowacyjnych technologii konwersji energii oraz paliw, a także rozwiązań zapewniających ograniczenie oddziaływania technologii energetycznych na środowisko.

Główne zadania badawcze pracowników Katedry ukierunkowane są na następujące zagadnienia:

  1. Zwiększenie efektywności wytwarzania energii z paliw z uwzględnieniem niskoemisyjnych technologii węglowych
  2. Procesy konwersji energii w układach z pętlą chemiczną i jednoczesną separacją dwutlenku węgla
  3. Wytwarzania nowych paliw alternatywnych oraz ogniw paliwowych
  4. Rozwój technologii termicznego magazynowania energii
  5. Optymalizacji wykorzystania niskojakościowego ciepła odpadowego
  6. Wyznaczanie kierunków zagospodarowania produktów z procesów konwersji energii.

Pracujemy także intensywnie nad:

  1. Technologiami zmierzającymi do ograniczenia emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw stałych, redukcji emisji gazów cieplarnianych
  2. Rozwojem adsorpcyjnej technologii wychwytu dwutlenku węgla z uwzględnieniem jego potencjalnego wykorzystania; prowadzimy badania nowych adsorbentów (struktury metaloorganiczne, bioadsorbenty).
  3. Rozwojem technologii wykorzystania biowęgla

Badania realizowane są z wykorzystaniem nowoczesnego, wysoko zaawansowanego sprzętu oraz własnych koncepcyjnych stanowisk laboratoryjnych przedstawionych w zakładce Laboratoria (link do laboratoriów). Korzystamy także z zaawansowanego oprogramowania (link do oprogramowania) dzięki, któremu modelujemy zjawiska, symulujemy działanie układów oraz prowadzimy optymalizację procesów.    

Ofertę naukowej współpracy w przedstawionym wyżej zakresie kierujemy w szczególności do jednostek badawczo-naukowych, które wspólnie z nami chciałby prowadzić badania i realizować projekty obejmujące technologie konwersji energii, jak i szukać potencjalnych sposobów ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko technologii energetycznych.

Kontakt:

Kierownik Katedry – prof. dr hab. inż. Tomasz Czakiert

Tel: 34 3250933

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Słowa klucze: pętla chemiczna, magazynowanie energii, konwersja energii, ogniwa paliwowe, CFB, CCS, CCU, OZE